Zvířata
Vítejte na stránce tetovani.websnadno.cz v sekci Zvířata
Úpravu tohoto bloku zahájíte dvojklikem.. Plameňák – král v růžové barvě. Tento pták je symbolem nedosažitelné krásy přírody a tetují si jej lidé, kteří obdivují právě onu dokonalost a estetičnost přírody. Často jej vyhledávají umělci, kteří oceňují smyslnou podobu tohoto opeřeného krasavce. Obecně je symbolem krásy, krásy přirozené, estetického citu, ale také čistoty, jakou tento pták vyzařuje a jak na okolí působí.
JEŘÁB– symbol míru a naděje v Japonsku, kde je častým námětem v tradičním umění. Jeřáb je ochránce, evokuje velkým, až skoro dvoumetrovým rozpětím křídel, které má možnost ochraňovat. Takže v tom spočívá jeho hlavní význam. Má také možnost vynášet nás výš, k duchovnu, k sobě samému. Říká se, že jeho křídla mají schopnost vynést duši zemřelého až do ráje, pokud si to ona duše zaslouží. Mimoto je symbolem lásky partnerské, což se pojí k jejich rituálu námluv. Milenecké tetování jej vyhledává jako znak lásky, erotička a věrnosti. Což je opakem u indiánů, kde byl za znak samoty a nezávislosti. Zde se jasně ukazuje, že co kultura, to jiné vysvětlení. Je zvláštní, proč indiáni zvolili samotu, protože jeřáb obecně žije v koloniích a je ptákem společenským.
PÁV, aneb pýcha. To už nám říkali jako malý dětem, pyšný jako páv, pamatujete? Pýcha, marnivost, chlubení se, arogance, okázalost. To vše se s pávem pojí. Symbolizuje v první řadě půvab, ozdobu, nádheru, stejně jako je znakem dobrého rodu. Páv s korunkou pak získává ještě více na své hodnotě. Jedna z legend říká, že všechny živé bytosti byli stvořeny z kapek, které skanuly z pavích per. Na východě je páv znakem božství, postavení, moci a krásy, ale né krásy přirozené, nýbrž krásy movité, získané. Páv se tetuje celý, nebo jen paví pera, které jsou symbolem prohřešků, zatajených a ukrytých hříchů. Krev z páva odhání zlé duchy a paví pohled prý dokáže ze zlého člověka vyhnat zlou povahu. Hlavním důvodem tetování páva je ale právě ona okázalost, honosnost a krása.
LABUŤ – podobně jako páv, i ona je krásné zvíře, avšak páv se chlubí peřím a barvou, kdežto labutě jsou bílé, čisté a přirozené krasavice. Labutě s korunkou jsou symboly labutích princezen, zakletých duší a víl. Ale také věčné samoty. Labuť při ztrátě partnera žije v osamění, je tedy symbolem samoty, ztráty, bolesti a truchlení po ztrátě. Symbol věrné lásky, samoty v lásce, ale také symbol odpuštění či ženské čistoty, to všechno najdeme v labuti.
HOLUBICE – v křesťanství symbol Ducha svatého, symbol pevniny v příběhu o tom, jak se Noe plavil po potopě a holubice nesla snítku olivy v zobáku a značila, že zem suchou našla. Na rozdíl od krkavce, který ji nenašel. Holubice si tam vybudovala jasné místo na poli symboliky naděje, dobrých časů a míru. Symbol míru se poté stal celosvětovým. Staré indiánské kmeny věří, že odlet holubice značí odlet duše z těla po smrti. Takže kromě míru a naděje je také symbolem památky a často se objevuje ve vzpomínkové tetováži.
Jaguár – původní zvíře jihoamerických indiánů, posléze znak dravosti v evropských a amerických motorkářských subkulturách, i takto by se dal charakterizovat ve zkratce. Původně zvíře totemové, tedy jehož podoba byla ozdobou nejednoho totemu a jemuž se totem stavěl. Symbol urozenosti pro Jižní Ameriku a také symbol krále džungle, to je jaguár. Kožešinu a zuby jaguára směl nosit jen šaman a nejvyšší představenstvo kmene, jen ti, co dovedou lovit na zemi i ve vodě, protože v tom jaguár vyniká, je lovcem v obou sférách. V noci i ve dne, na suchu i ve vodě. Je tedy symbolem lovu, ale i bohem podsvětí, symbol magie, šamanismu, spojení světa duchů a světa živých, pojí nebe a zemi a je zvířetem, které vás zavede do země duchů, jeho magičnost je také často vyhledávaný důvod k tetování. Uměl prý měnit podobu v jiné zvíře a dokonce i v člověka a mohl tak páchat zlo a lsti, lest je další z výkladů tohoto krásného tvora. Jaguár se tetuje často zahalen v mlze či jinak mysticky. Teď samozřejmě nemám na mysli auto…
Lev – král zvířat, to každý ví. Starý a uctívaný symbol, který najdeme v náboženství, pohanských kulturách, mytologii a to od Blízkého východu, přes Indii, Afriku, Evropu až po Japonsko a Čínu, kde najdeme například i symbol čínského lvího psa. Na toho se ale podíváme v článku o fantastických tvorech. Lev je symbolem slunce, boží moci, moci královské, moci vládce zvířat. Tetuje se jako symbol vlády, nadvlády, výhry, neporazitelné síly, hrdosti, odvahy, statečného srdce, ale i ušlechtilosti. Kromě síly a ochrany, spravedlnosti a touhy po míru je také symbol prohnanosti. Lev se také tetuje jako symbol otce, lvice pak jako matka. Bývá doménou mužů a nejčastěji se tetuje ve své realistické formě. Všechny vlastnosti lva jsou podle mytologie přeneseny na svého nositele, tedy kdo nosí lva, měl by získat všechny tyto atributy. Lev se mimoto také v tetování považuje za strážce a ochránce toho, kdo jej nosí. V Africe je lev stvořitel, symbol života na zemi, mocný symbol. Zároveň je ale také ničitelem, jeho oči jsou oči smrti a hříva značí ohnivé plameny. Zabít lva bylo znakem nejvyšší lovecké dovednosti a tento úkon často pařil k přechodovému rituálu, takže lev je také symbolem muže a mužské síly. Naproti tomu často lva najdeme v bajkách a povídkách jako tvora pyšného, marnivého, namyšleného, který si je vědom své krásy a síly, takže i lidé se lvím srdcem, kteří vědí o svých přednostech vizuálních mohou být vhodným nositelem lva. Lev býval symbolem rodů, šlechticů, zdobil erby, vlajky a také byl symbolem Krista, takže prvním místem v symbolech je jistě vznešenost. Král zvířat a odvážné lví srdce snad nechybí v žádném portfoliu tatéra. Lev je vůdce, oheň a pýcha, mimo jiné také hrdost a symbol vlastenectví, s tím se pro nás Čechy pojí symbolika českého lva.
Leopard - elegance, svalnaté a šlachovité tělo, nádherný potisk kožichu, noční tvor – symbol krásek žijících v nočním světě a luxusu. Vyhledáván jako dravé tetovánímužů, ale i jako leopardí potisk mnoha žen. Tetuje se celý nebo jen hlava, eventuelně se tetují pouze jeho flíčky, například jako pozadí dalších motivů. Podobně jako levhart je mistrem v maskování, je silným lovcem a dokáže se také bránit, přežívá dlouhé dny hlady a je to nevzdávající se bojovník. Jste stejní? Pak tedy je totomotiv pro vás. Objeví li se někde, vzbudí hrůzu, ale také obdiv za své ladné a krásné tělo. Respekt, obdiv, to je leopard, nebo také levhart či puma. Tyto výklady mají společné. Ve starých legendách je to motiv zla, ztělesněná podlost, v tetování pak může být tedy i symbol negativní. Kromě toho je o motiv rychlosti, často vyhledávaný závodníky, také jej oceníte jako motiv rychlosti, odvahy, mužnosti a pro jeho pronikavé zelené oči se mu také říká smaragdový král zvířat.
Tygr – ve východním světě nejvýraznější kočkovitá šelma. Původní motivdomorodé tetováže v Indii, Barmě, Thajsku, Malajsii, ale i Indonésii, Japonsku, Číně a pokračovat bych mohla dále a dále. Vášeň, smyslnost, stejně jako síla a dravost, kterou mají všechny kočkovité šelmy společnou, to pro tygra platí. Kromě toho ale je to symbol krutosti, zuřivosti a nelítostného souboje. Je to oblíbený motiv v boxu a bojových sportech, tygr dokáže zabít v zuřivosti, nelítostně porážet. V Asii je symbol moci a zastupuje tak zde lva, má také symboliku královského postavení. Značí život, ale i smrt, zlo a ničení. Proto se také tetuje jako talisman obrany proti zlu a ničivým silám, zejména v Číně, kde se také staví kamenné sochy tygrů, které chrání domy a budovy. V mytologii se říká, že pokud na vás tygr zaútočí, je to trest seslaný z nebe. Tygr je tedy síla nejen fyzická, ale i nadpozemská.